Pomanders - Illóolajat párologtató illatszelencés ékszerek

LÉGY ÜDVÖZÖLVE A POMANDERS ILLATOS OLDALÁN!

  /     /   Pomanderek nyomában 3. rész - a világ első zsebórája is egy pomander volt

Pomanderek nyomában 3. rész - a világ első zsebórája is egy pomander volt

Gondoltad volna, hogy az első zsebóra tulajdonképpen egy "óra-pomander" volt? 

Ez azt jelenti, hogy a zsebórát szét lehet nyitni, egyik részében ketyeg az óramű, a másikban pedig illatos növényi részeket tartalmazó rekeszt találunk. Egyszerre mutatja az időt, és árasztja a friss, finom illatokat... egy igazi remekmű, melyre tulajdonképpen  2002-ben derült fény!

1987-ben egy londoni bolhapiacon feltűnt egy zsebóra. Gyűjtők adták, vették, de igazi értékét senki sem tudta, mígnem 2014-ben az akkori új tulajdonosnak feltűnt, ez valami egészen különleges dolog! Szakértők segítségét kérte, ráérezve, hogy itt valami nagyon nagy fogásról van szó. Végül kiderült, hogy a világ első zsebóráját tartja a kezében, melynek értéke kb. 80 millió dollár lehet. 


Az 1500-as években a németországi Nürnberg fejlődő kereskedelmi központ volt. Itt élt Peter Henlein a zsebóra feltalálója, aki 1505-ben végül is megalkotta az első pomander-órát.

A felnyitható óra felső-belső részén van az óra számlapja. Több gravirozást is találunk kívül és belül is. Többek között a Henkerturm épületét, mely 1320-ban épült és ma is látogatható! Itt
élt a város hóhérja. De jól kivehető az órán a Weinstadel, - borraktár -   mely a legnagyobb favázas épület volt, illetve más jelképeket is láthatunk rajta, úgy mint babérlevelet (bátorság, és halhatatlanság szimbóluma), a napot (energia, élet jelképe), kígyót (örökkévalóság jelképe a farkába harapó kígyó)

Az óra pomander belsejében - az alsó, kisebb félgömbben - úgyanúgy, mint a kor más pomandereiben -, tartották az illatos anyagokat, aromás növényi részeket.

german-spherical-table-watch-melanchthon-s-watch-walters-5817-view-c.jpg

Technikai adatok:

Az óra-pomander anyaga réz, melyet hővel keményítettek meg, majd ezüstbevonatot kapott. 12 órán keresztül járhatott az óra, nyitásához kulcsra volt szükség.

  • Az óratok átmérője: 4,15 cm x 4,25 cm (4,5 cm az egyenlítőt formázó gyűrűvel együtt)
  • súlya: 38,5 g
  • A szerkezet átmérője: 3,60 cm x 3,55 cm
  • súlya: 54,1 g

 

 clockmaker-peter-henlein-invention-of-the-clock-watches-16th-century.jpg

 A portrén Jules-Louis Audemars (1851-1918) látható, aki megalapította társával a mai napig is meghatározó luxus óramárkát az Audemars-Piguet-et, röviden AP.

Mi a közös pont?

Nos a zsebóra! Mivel ők voltak azok, akik tökéletesítették a zsebórákat egy bravúros ötlettel, mégpedig a szkeletonizált szerkezettel. (Kikönnyítették az óra szerkezetet, hogy minél több apró kis részlet jól látható legyen, de ez ne befolyásolja az óra perfekt működését)

Fotók:

wikipédia